Jdi na obsah Jdi na menu
 


27. 3. 2009

Trénink s Arnoldem-HRUDNÍK

arnold_schwarzenegger_training-1-.jpgHRUDNÍK

Rychlý pohled na Arnoldovy ranné fotografie prozrazuje, že i podle dnešních měřítek byl jeho hrudník opravdu impozantní. Arnold připouští, že hrudník byl jednou z jeho silných stránek, ale že jej nezískal snadno. „Zdálo se, že od samého začátku jsem hrudník trénoval velmi tvrdě a korektně. Moje prsní svaly rostly, protože jsem jim věnoval nejvíc pozornosti a řadil je na první místo v tréninku.“ Arnold byl kvůli nesmírnému hrudníku přinucen zdvojnásobit své snažení, dotáhnout rozvoj dalších partií a teprve potom dotvořit symetrickou postavu.

„Zpočátku jsem se zaměřoval na benchpress, abych mohl soutěžit mezi powerliftery (můj nejlepší výkon je 227 kg, ale dokázal jsem také udělat 8 opakování se 184 kg, 25 opakování se 143 kg a 60 opakování se 100 kg). Pevně věřím, že velikost svalů roste s velikostí zátěží, s nimiž cvičíte na opakování.“

„Bylo zjevné, že pro kompletní rozvoj je třeba trénovat každou oblast prsních svalů. Musel jsem pracovat na horní, střední, dolní, vnitřní i vnější partii prsou. Protože jsem usiloval o objem a svalovou hmotu, můj trénink musel být jednoduchý a velmi těžký.“

„Ne každý reaguje dobře na benchpress. Někteří kulturisté, jako například Ken Waller, trénovali téměř výlučně s jednoručkami a protisměrnými kladkami. Potřebujete určit, jaké cviky jsou pro vaše tělo nejlepší (princip instinktivního tréninku).“

„Často jsem cvičíval s jednoručkami na šikmé lavici, abych dosáhl lepší protažení horních partií prsou. Jednoručky můžete pustit hlouběji než velkou činku.“

„Jako doplněk k rozličným cvikům pro každou oblast prsou jsem používal různé šířky úchopů. Tím jsem exaktně bombardoval vnitřní i vnější vlákna prsních svalů (princip zmatení svalů).“

Arnold střídá těžké, středně těžké a lehké tréninkové dny, aby předešel přetížení těla a vyhnul se riziku zranění.

„Nejběžnější chybou při tréninku hrudníku je nedostatečné soustředění. Napínejte prsní svaly během pohybu a zejména na jeho konci. Další obvyklou chybou je nedostatečné protažení svalů.“

„Typický trénink hrudníka obsahuje benchpress, tlaky na šikmé lavici, rozpažování, kliky a pullover v 5 sériích po 6-10 opakováních.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář